הפקדת צוואה ברשם הירושות

הפקדת צוואה ברשם הירושות

על פי חוק אין חיוב הפקדת צוואה ברשם הירושות אך מי שרוצה להיות בטוח שהצוואה שלו מופקדת במקום בטוח והיא תימסר בבוא העת ליורשים מוזמן להפקיד את הצוואה אצל רשם הירושות. את הצוואה ניתן למסור לרשם בכתב יד, בהקלטה, מוקלדת, צוואה נוטריונית או כמעט בכחל צורה שהיא. ובלבד שיהיה נכון מבחינה חוקית.

הפקדת צוואה ברשם הירושות

את הצוואה אפשר להגיש באופן מקוון (רק המוריש עצמו יכול להפקיד באופן מקוון) או באמצעות הזמנת תור ולהגיע פיזית ללשכת הרשם, או באמצעות עורך דין, שיוודא גם את כל ההיבטים השונים הקשורים לצוואה. חשוב להדגיש כי בכל עת שהמפקיד ירצה הוא יכול למשוך חזרה  את הצוואה מהרשם לשם ביטול הצוואה או לשם תיקון, גם במקרה זה כדאי מאוד להתייעץ עם עורך דין לענייני צוואות כדי שלא יקומו עוררין על הצוואה לאחר הפטירה. אם מדובר בצוואה הדדית צריך להפקיד את הצוואה של כל אחד בנפרד. צוואה נוטריונית צריך הנוטריון להפקיד עד 30 יום מעשיית הצוואה.

עם זאת, חשוב לנו להדגיש שתי נקודות בענייני הפקדת צואה אצל רשם הירושות: א. אם הצוואה נעשתה באופן חוקי היא תקפה גם ללא הפקדה אצל הרשם. ב. ההפקדה אצל הרשם אינה מאשרת שהצוואה חוקית ושהיא עשויה על פי התנאים המבטיחים שהיא תמומש לפי רצונו של המוריש. כמו כן נציין כי רק מי שהוא בעל תעודת זהות ישראלית יכול להפקיד אצל הרשם. להפקדת צוואה רשם הירושות נדרשת תשלום אגרה מראש.

הפקדת צוואה ברשם הירושות
הפקדת צוואה ברשם הירושות

המסמכים הנדרשים בעת הפקדת צוואה אצל רשם הירושות:

  • בהפקדת צוואה ברשם הירושות פיזית נדרשת הצוואה המקורית.
  • בהפקדה מקוונת נדרשת הפקדה של צוואה סרוקה בעותק צבעוני על קובץ כנדרש בחוק.
  • אישור על תשלום האגרה. (את התשלום ניתן להסדיר בבנק הדואר באמצעות שובר לפחות 24 שעות לפני ההפקדה או באופן מקוון באתר האינטרנט של הרשות הממשלתית).
הפקדת צוואה אצל רשם הירושות
הפקדת צוואה אצל רשם הירושות

הפקדת צוואה רשם הירושות

כאמור, בהפקדת צוואה אצל הרשם לענייני ירושה הנעשית באופן מקוון יש צורך לסרוק את הצוואה המקורית ולהפקידה בפורמט הדרוש, אולם גם כך צריך לשלוח את הצוואה המקורית לרשם תוך 45 יום מההפקדה המקוונת. לאחר ההפקדה היא נרשמת במרשם ארצי חסוי ברשימה המנוהלת על ידי האפוטרופוס הכללי. לאחר מכן, כל עוד המצווה בחיים אין לאף אחד זכות בצוואה, לא לעיין בה ולא לשום פעולה אחרת, וגם לא לקבלת מידע כלשהו אודות הצוואה. לאחר פטירתו של המצווה בודק הרשם אם קיימת הצוואה של המצווה והיא נפתחת על ידי הרשם כדי לוודא שהרשם לא יוציא צו ירושה המנוגד לצוואה.

אם המצווה נפטר והיורשים לא יודעים על קיום הצוואה והם גם לא הגישו בקשה לצו קיום צוואה בעניינה, יפתח הרשם את הצוואה לאחר שלושה חודשים מהפטירה וימסור הודעה ליורשים הפוטנציאליים לפי הצוואה על דבר קיומה של הצוואה. כאמור, המצווה יכול לחזור בו בכל עת, ולבקש חזרה את הצוואה שהופקדה. הפרוצדורה לקבלת הצוואה בחזרה: המצווה צריך להזמין תור מראש, בהגיע התור הוא צריך להגיע בעצמו לרשם עם תעודת הזהות שלו המכילה תמונה עדכנית שלו. ולקבל את הצוואה בחזרה.

הפקדת צוואה רשם הירושות
הפקדת צוואה רשם הירושות

הפקדת צוואה אצל הרשם לענייני ירושה

אם מאן דהו רואה עצמו נפגע מהצוואה, כלומר הוא טוען שהצוואה אינה נכונה או הוצאה בסחיטה או כאשר המוריש לא היה  כשיר, הוא יכול להגיש תובענה לבית המשפט, את התובענה מגישים בבית המשפט המחוזי באזור המגורים של המנוח, אם הוא תושב חו"ל מגישים את התובענה בבית המשפט המחוזי באזור שבו נמצא הנכס של הירושה. במידה וקיימות מספר תובענות הן יצורפו לתיק אחד שייקרא תיק עיזבון. על כל המשמעויות וכל ענייני הפקדת צוואה ברשם הירושות וכן כדי לברר על ייפוי כוח מתמשך כמה עולה תוכלו להתייעץ עמנו. כמו כן אתם מוזמנים לקרוא כאן בענייני פטור ממס שבח ירושה.

הפקדת צוואה אצל הרשם לענייני ירושה
הפקדת צוואה אצל הרשם לענייני ירושה
עורך דין ייפוי כוח מתמשך

עו"ד זיו לוטנברג

משרד עו"ד זיו לוטנברג – בהתחייבות למחיר הטוב ביותר! יושר ללא פשרות. שירות אישי ומקצועי. מאות לקוחות מרוצים. מייסד המשרד עו”ד זיו לוטנברג, בעל תואר ראשון במשפטים LL.B ותואר ראשון בכלכלה (בהצטיינות) B.A, בעל רשיון עריכת דין משנת 2006, מחזיק בוותק ובניסיון של יותר מ-15 שנים בתחום המשפטי.

יצירת קשר מהיר
מאמרים

מאמרים נוספים

Call Now Button
נגישות

ייעוץ ראשון חינם

עו"ד זיו לוטנברג 15 שנה ניסיון

רח' בר כוכבא 23, בני ברק
מגדל V-Tower
מיקוד:5126002

*ליווי של עורך דין מנוסה. אפשרות גם לקבל שירות בבית הלקוח