הפקדת צוואה

הפקדת צוואה

הפקדת צוואה – צוואה היא מסמך חשוב ורגיש, לא כל יום עושים צוואה, וכשעושים לא משנים אותה כל כך מהר. יש כאלו שיעדיפו לערוך צוואה בינם לבין עצמם ויש המעדיפים להיות בטוחים בחוקיות המסמך, ולהיות בטוחים שאף אחד לא יערער עליה. יש המעדיפים להחזיק את הצוואה קרוב, הם יחזיקו את הצוואה בבית, ויש המעדיפים שהיא תהייה מופקדת במקום בטוח אצל גורם אובייקטיבי.

הפקדת צוואה היא פעולה הכרחית?

חשוב לדעת שכל צוואה בישראל יש לה תוקף, בין אם נעשתה באופן עצמאי, בין אם נעשתה אצל עורך דין. כמו כן ניתן לכתוב צוואה בכתב יד, צוואה מוקלדת, צוואה בפני עדים או צוואה נוטריונית. בכל זאת מומלץ לערוך צוואה אצל עורך דין מוסמך, שיכול להדריך אתכם איך לתת לה תוקף חוקי, כלומר כיצד להימנע מבעיות העלולות להוציא את הצוואה ממשמעותה.

שכן חשוב להדגיש כי מטרת הצוואה היא לקיים את רצונו של המנוח, כל עוד אף אחד לא מערער על הצוואה מה טוב, אך כאשר קמים עוררים, אם הצוואה לא נערכה אצל עורך דין המתמצא בחוקים אלו, קרוב לוודאי שהעוררים ינצחו בכל בית דין או בית משפט, במקרה זה בית המשפט יבטל את הצוואה ויוציא צו ירושה. בסופו של דבר לא יקוים רצונו של המנוח. אי לכך מומלץ לערוך צוואה באמצעות עורך דין מומחה לענייני ירושות וצוואות, אשר כבר נתקל במקרים כגון אלו.

הפקדת צוואה
הפקדת צוואה

אצל מי אפשר לעשות הפקדת צוואות

לאחר עריכת הצוואה אפשר לאחסן אותה במקום נסתר בבית, אפשר להפקיד אותה אצל עורך הדין שבפניו נערכה הצוואה, או אצל עורך דין אחר, אפשר להפקיד אותה אצל מכר או ידיד נאמן, וכן אפשר להפקיד אותה אצל רב או אצל איש דת. כל האפשרויות יש להם יתרונות וחסרונות. המומלץ ביותר הוא להפקיד את הצוואה אצל רשם הירושות. שם אפשר לוודא את קיומה של הצוואה בכל עת, כלומר המנוח יכול לבקש לעיין בצוואה מתי שהוא רוצה (בהזמנת תור מראש), הוא מקבל אישור תקף וחוקי על ההפקדה, ולאחר פטירתו מוציאים היורשים את הצוואה מידיו ומממשים אותה על פי חוק.

הפקדת צוואות
הפקדת צוואות

על הפקדת צוואה אגרה ועוד

חשוב להדגיש כי עצם הפקדת צוואה ברשם הירושות אינה מאשרת את תוקפה החוקי, אלא את קיומה. ולכן ההפקדה אצל הרשם אינה מבטיחה מפני עוררים שעלולים לקום על הצוואה, ולפיכך המלצנו, כאמור, לערוך את הצוואה בפני עורך דין. וכך, כאשר עורכים את הצוואה בפני עורך דין הוא יתעסק גם עם ההפקדה אצל הרשם, ותחסכו זמן, עבודה ומאמץ בעניין שאתם לא מתמצאים בו.

להפקדת הצוואה אצל הרשם נדרש תשלום אגרה, את האגרה משלמים באתר האינטרנט באופן מקוון או בעזרת שובר בבנק הדואר. לאחר התשלום ניתן להפקיד את הצוואה יחד עם אישור תשלום האגרה. אצל הרשם חובה להפקיד צוואה מקורית, בהפקדת צוואה דרך אתר האינטרנט צריכים לשלוח לרשם תוך 45 יום את הצוואה המקורית.

הפקדת צוואה אגרה
הפקדת צוואה אגרה

הפקדת צוואה תל אביב

מה קורה לגבי צוואה הדדית? קודם כל נסביר את המושג צוואה הדדית. צוואה הדדית היא צוואה שנכתבת על ידי שני בני הזוג במשותף במשותף, ונותנת הוראות לגבי העברת הירושה הלאה. כלומר, מי מהם שילך לעולמו מאוחר יותר יקבל / תקבל את הירושה אך הוא / היא לא יוכל /תוכל להעביר את הירושה כרצונו/ה אלא לפי הרשום בצוואה ההדדית. צוואה שכזו לא ניתן לעשות בה שינויים אלא במעמד הצד השני. כמו כן, החוק מגדיר פרוצדורה שיש לעשותה באם אחד הצדדים נפטר והצד השני רוצה לבטל אותה או לעשות בה שינויים.

לגבי הפקדת הצוואות אצל רשם הירושות הן נחשבות כשתי צוואות נפרדות ויש להפקיד כל אחת מהן בנפרד אצל הרשם. לסיכום: ניתן לערוך צוואה באופן עצמאי, או לא לערוך כלל (אם אין לכם השגה על חוק הירושות, כלומר אתם מסכימים שיחלקו את עיזבונכם לפי החוק). אך מומלץ מאוד לערוך וכן לעשות הפקדת צוואה באמצעות עורך דין מוסמך. אצלנו תוכלו לערוך צוואות ולהפקיד באמינות ובדיסקרטיות וכן להתייעץ בעניין פטור ממס שבח ירושה או כדי לברר בעניין ייפוי כוח מתמשך כמה עולה.

הפקדת צוואה תל אביב
הפקדת צוואה תל אביב
עורך דין ייפוי כוח מתמשך

עו"ד זיו לוטנברג

משרד עו"ד זיו לוטנברג – בהתחייבות למחיר הטוב ביותר! יושר ללא פשרות. שירות אישי ומקצועי. מאות לקוחות מרוצים. מייסד המשרד עו”ד זיו לוטנברג, בעל תואר ראשון במשפטים LL.B ותואר ראשון בכלכלה (בהצטיינות) B.A, בעל רשיון עריכת דין משנת 2006, מחזיק בוותק ובניסיון של יותר מ-15 שנים בתחום המשפטי.

יצירת קשר מהיר
מאמרים

מאמרים נוספים

Call Now Button
נגישות

ייעוץ ראשון חינם

עו"ד זיו לוטנברג 15 שנה ניסיון

רח' בר כוכבא 23, בני ברק
מגדל V-Tower
מיקוד:5126002

*ליווי של עורך דין מנוסה. אפשרות גם לקבל שירות בבית הלקוח