מהו ייפוי כוח מתמשך?

מהו ייפוי כוח מתמשך?

 

ייפוי כוח מתמשך הוא מסמך משפטי, שאנו מקווים כמובן לא לעשות בו שימוש ביום מן הימים, אך בעת הצורך- השפעתו היא מהותית ביותר- בכל הקשור לקבלת החלטות, ברגע בו האדם- מייפה הכוח, אינו מסוגל לקבל אותן בעצמו.

 

במקרה של תאונה, מוגבלות נפשית או שכלית, כמו גם מחלות הזקנה השונות, עלולה להיפגע יכולת קבלת ההחלטות של האדם וכושר שיפוטו. לכן, כל בגיר רשאי למנות עבורו מיופה כוח, אדם אשר בעתיד ובמידת הצורך יקבל עבורו החלטות, אם אינו יוכל לקבל אותן בעצמו. אז מה כותבים בייפוי כוח מתמשך? מי בוחר את מיופה הכוח? באיזה עניינים עוסק ייפוי הכוח המתמשך? מאיפה מתחילים, יחד עם כל מה שבאמת חשוב לדעת, תדעו מיד:

 

מה כותבים בייפוי כוח מתמשך?

ייפוי כוח מתמשך יכול להתייחס לעניינים רכושיים, עניינים רפואיים ועניינים אישיים, או רק אל חלק מהנושאים בלבד- ומגדיר מי הוא מיופה הכוח הנבחר על-ידי האדם כבעל הסמכות לקבל את החלטותיו בנושאים אלה. בנוסף לכך, מגדיר המסמך את המקרים בהם על מיופה הכוח לפעול ואת העניינים בהם הוא מוסמך לכך.

האדם, מייפה הכוח, רשאי לקבוע הנחיות מקדימות בנוגע לכניסתו לתוקף של ייפוי הכוח המתמשך, כמו גם תנאים לפקיעתו. כמו כן האדם רשאי לפרט את רצונו לגבי החלטות עתידיות שיתקבלו בשמו או פעולות שיינקטו בשמו על ידי מיופה הכוח.

 

'אדם מיודע' זו אפשרות נוספת היכולה להיכלל בייפוי הכוח המתמשך- ניתן למנות אדם אחד או יותר, שעל מיופה הכוח לדווח על החלטותיו ופעולותיו הנוגעות למייפה הכוח. ל'אדם המיודע' הנבחר גם הזכות לדרוש מידע ממיופה הכוח, בעניינים עליו ממונה.

 

הפעולות אותן רשאי לבצע מיופה הכוח

בייפוי הכוח המתמשך כלולות מגוון הפעולות אותן מיופה הכוח רשאי לבצע- אותן חשוב לציין, כמו גם להכיר במגבלות שלהן: על חלק מהפעולות חובה שיצוינו באופן מפורש, דוגמאות לכך הן פעולות כמו מתן תרומות, הלוואות או מתנות בסכומים מסוימים.

פעולות נוספות, מכירת מקרקעין או מתן מתנות העולה על 100 אלף ₪ לדוגמא, אף אם צוינו- יש צורך בהתערבות בית המשפט כדי לממש אותן.

אפילו קיימות פעולות אשר גם אם הן הוזכרו- אין אפשרות לממש אותן על-פי חוק, דוגמאות לכך הן הזכות להצביע בשם מיופה הכוח או ביצוע שינויים בצוואה. עורך דין ייפוי כוח מתמשך, עורך דין אשר עבר הכשרה של האפוטרופוס הכללי בנושא, ידע לפרט בהרחבה על פעולות אלה.

 

באיזה עניינים עוסק ייפוי כוח מתמשך?

עניינים רכושיים, הכוללים את נכסיו, חשבונות הבנק וכספיו של מיופה כוח, התנהלותו הכלכלית ועוד. אם מדובר בעניינים רפואיים בלבד, המסמך המתאים הוא ייפוי כוח לטיפול רפואי, על-פי ההוראות וההנחיות הייעודיות לו, הבאות להגן על זכויות מיופה הכוח. עניינים אישיים נוגעים לרווחתו האישית של האדם, למקום מגוריו כמו גם לעניינים נפשיים וחברתיים- ומאפשרים לייפוי הכוח המתמשך לעסוק בצרכים היום-יומיים ושמירה על אורח חייו של מייפה הכוח ככל שניתן, כפי שהיה מעוניין שיקרה. חשוב לציין, כי העניינים האישיים יכולים להכיל בתוכם גם את ענייני הרפואה, על-פי הצורך והרצון של מיופה הכוח.

 

דוגמא למקרה נפוץ המכיל מספר עניינים: ניתן לקבוע שמיופה הכוח ידאגו שהאדם יקבל טיפולים בביתו באמצעות מטפל מקצועי, ככל שיתאפשר. על המטפל לשהות בביתו של מייפה הכוח ולתת מענה ראוי לצרכיו- בנוסף, על המטפל להיות בן מינו, כי כך קבע מייפה הכוח שירגיש בנוח יותר. אם מגיע הצורך, עזיבת דירת המגורים והמעבר לבית אבות כדרך קבע, יעשה רק באישורו של אדם מסוים אותו יבחר מראש מייפה הכוח או בית המשפט.

 

מיהו מיופה הכוח?

אחד מיתרונותיו של ייפוי הכוח המתמשך, הוא שבחירת מיופה הכוח נעשית בידי האדם- מייפה הכוח, בניגוד להליך כמו אפוטרופוסות, בו בית המשפט הוא הממנה את האפוטרופוס. האדם יכול למנות את מיופה הכוח ולרוב יבחר בבן משפחה, חבר קרוב ולעיתים אף איש מקצוע בו הוא נותן אמון. חשוב לציין כי על מיופה הכוח לעמוד במגבלות החוק השונות:

 

על מיופה הכוח להיות בגיר- אדם המלאו לו 18 שנים, כשיר מבחינה משפטית, נטול אינטרסים כלכליים הקשורים למייפה הכוח ושאינו ממונה כמיופה כוח לשלושה אנשים נוספים (למעט בני משפחה). בנוסף, אם מדובר במיופה כוח לענייני רכוש, קיימות מגבלות נוספות: מיופה הכוח אינו מוגדר כפושט רגל או מוכרז כלקוח חמור על-פי חוק שיקים ללא כיסוי.

 

חשוב להגדיר את סמכותו של מיופה הכוח ולאיזה עניין בצורה מדויקת. כמו כן, ניתן למנות מחליף למיופה הכוח למקרים בהם מיופה הכוח הנבחר אינו יכול לפעול מסיבות שונות. ניתן גם למנות מספר מיופיי כוח שונים לאותו עניין או לעניינים השונים.

 

עורך דין ייפוי כוח מתמשך- עורך דין בעל הכשרה ייעודית

ישנם מסמכים אותם כל עורך דין יכול לערוך- אך ייפוי כוח מתמשך אינו אחד מהם. עריכת המסמך והחתימה עליו תתבצע על ידי עורך-דין החבר בלשכת עורכי-הדין של ישראל אשר עבר את ההכשרה של האפוטרופוס הכללי בנושא.

את המסמך לאחר עריכתו יש להפקיד בידי האפוטרופוס הכללי. ניתן לעשות זאת דרך עורך דין ייפוי כוח מתמשך הנבחר, או להפקידו באופן אישי במשרדי האפוטרופוס הכללי במחוז הרלוונטי, כשעל מייפה הכוח להיות נוכח בעת ההפקדה ולהציג תעודה מזהה.

רוצים לדעת עוד?

מהם היתרונות של ייפוי הכוח המתמשך- ומה קורה במידה ואינו קיים? האם ניתן לשנות את ייפוי הכוח? מי מפקח על מיופי הכוח? כל התשובות ואפילו מספר דוגמאות, ממש כאן- בסרטון קצר:

אם עדיין יש לכם שאלות, אל תהססו לפנות אל עו"ד זיו לוטנברג המתמחה בייפוי כוח מתמשך (054-6622204 )

 

עורך דין ייפוי כוח מתמשך

עו"ד זיו לוטנברג

משרד עו"ד זיו לוטנברג – בהתחייבות לשירות מקצועי הטוב ביותר! יושר ללא פשרות. שירות אישי ומקצועי. מאות לקוחות מרוצים. מייסד המשרד עו”ד זיו לוטנברג, בעל תואר ראשון במשפטים LL.B ותואר ראשון בכלכלה (בהצטיינות) B.A, בעל רשיון עריכת דין משנת 2006, מחזיק בוותק ובניסיון של יותר מ-16 שנים בתחום המשפטי.

יצירת קשר מהיר
מאמרים
נגישות
יצירת קשר
*ליווי של עורך דין מנוסה. אפשרות גם לקבל שירות בבית הלקוח

רח' בר כוכבא 23, בני ברק
מגדל V-Tower
מיקוד:5126002

פתיחה
1
שלום וברכה
שלום וברכה
איך אוכל לעזור?
Call Now Button