מוכר דירה – קבל החזר מס לאחר תשלום היטל השבחה !!!

האם לאחר תשלום היטל השבחה ניתן לקבל החזר מס?

כן, במקרה שבו מוכר דירה שילם מס שבח מיד לאחר מכירת הדירה ולא ניכה כהוצאה את תשלום היטל ההשבחה, ניתן לפנות למיסוי מקרקעין ולקבל החזר מס.

מהו מס השבח?

מס השבח הוא המס שמשלמים לרשות המיסים (מיסוי מקרקעין) בגין הרווח שנוצר במכירת דירה או מקרקעין אחר. ישנם מצבים שניתן להשתמש בפטור (כדוגמת דירת יחיד או דירת ירושה). במקרים שלא ניתן להשתמש בפטור ממס השבח ניתן להקטין את חבות תשלום מס השבח על ידי ניכוי הוצאות שונות לרבות היטל השבחה.

באיזה מקרים ניתן לקבל את ההחזר חזרה?

ישנם מקרים שמוכר דירה או מקרקעין אחר כגון בית פרטי, מגרש, נכס מסחרי וכו', משלם את מס השבח אבל לא מנכה את תשלום היטל ההשבחה. לדוגמא, מוכר דירה שילם את תשלום מס השבח מיד לאחר המכירה. העיריה התעכבה עם קביעת היטל ההשבחה ולכן שולם מס שבח ללא חישוב הוצאת היטל ההשבחה. כעת ניתן לבקש לתקן את שומת מס השבח ולנקות את תשלום היטל ההשבחה.

מהו היטל השבחה?

היטל השבחה הוא תשלום חובה שמשלם בעלים של מקרקעין בעקבות אישור תכנית, מתן הקלה או התרת שימוש חורג המעלים את שווי המקרקעין. לדוגמא, הועדה המקומית הגדילה את הזכויות שניתן לבנות במגרש מסוים. אזי במכירה של אותו מגרש ישלם המוכר היטל השבחה. את היטל ההשבחה משלמים בעת מכירת דירה או הוצאת אישורי בניה לוועדה המקומית לתכנון ולבנייה. שיעור ההיטל הוא מחצית (50%) משווי ההשבחה.

כיצד ניתן לקבל את החזר המס לאחר תשלום היטל ההשבחה?

ניתן לבקש תיקון שומת מס השבח, לערוך חישוב חדש ולנכות את היטל ההשבחה ששולם, ובכך להקטין את חבות מס השבח. בצורה כזו ניתן לקבל החזר בגין המס העודף שמוכר הדירה (או המקרקעין) שילם.

נדרש לצרף לבקשה אסמכתא על תשלום היטל ההשבחה, לטופס בקשה לתיקון שומה ייעודי טופס 7085, ולהגיש למשרד מיסוי מקרקעין האזורי.

תוך כמה זמן צריך להגיש את הבקשה להחזר המס?

תוך 4 שנים ממועד הוצאת שומת מס השבח ניתן לבקש לתקן את שומת מס השבח. הארכת המועד מעבר ל-4 שנים תהיה רק בהתקיים סיבה מספקת להארכת מועד ורק במקרים יוצאי דופן.

 

עורך דין ייפוי כוח מתמשך

עו"ד זיו לוטנברג

משרד עו"ד זיו לוטנברג – בהתחייבות למחיר הטוב ביותר! יושר ללא פשרות. שירות אישי ומקצועי. מאות לקוחות מרוצים. מייסד המשרד עו”ד זיו לוטנברג, בעל תואר ראשון במשפטים LL.B ותואר ראשון בכלכלה (בהצטיינות) B.A, בעל רשיון עריכת דין משנת 2006, מחזיק בוותק ובניסיון של יותר מ-15 שנים בתחום המשפטי.

יצירת קשר מהיר
מאמרים
Call Now Button
נגישות

ייעוץ ראשון חינם

עו"ד זיו לוטנברג 15 שנה ניסיון

רח' בר כוכבא 23, בני ברק
מגדל V-Tower
מיקוד:5126002

*ליווי של עורך דין מנוסה. אפשרות גם לקבל שירות בבית הלקוח