סוגי צוואה – 4 סוגי צוואות המוגדרות בחוק

סוגי צוואה

מסבר שישנם סוגי צוואה שונים הקבילים על פי חוק הירושה 1965. צוואה היא דבר חשוב מאוד וכאשר אנו כותבים צוואה אנו שואפים למנוע בעיות וסכסוכים הקשורים לחלוקת הרכוש. מסיבה זו חשוב להכיר סוגי צוואות ולדעת מה יש לעשות על מנת שיהיו בעלות תוקף משפטי. במאמר זה נדבר על סוגי הצוואות, למה כתיבת צוואה לבד אינה מומלצת ולמה חשוב להיעזר ב עו“ד מומחה לצוואות וירושות. אך לפני הכל בואו נדבר בכמה מילים על מדוע חשוב לערוך צוואה.

סוגי צוואה
סוגי צוואה

סוגי צוואותמדוע חשוב לערוך צוואות

אז למה לעשות צוואה? לאחר פטירתו של אדם, רכושו ונכסיו מתחלקים ביו יורשיו. ישנן שתי אפשרויות: האחת היא בהתאם לעקרונות הקבועים בחוק (למקרה שאין צוואה), והאפשרות השנייה היא בהתאם לרצונו של הנפטר כפי שפירט בצוואתו.

בהיעדר צוואה הרכוש והנכסים יחולקו על פי המוגדר בחוק, וזה לא בהכרח תואם לרצונותיו של הנפטר. למשל אולי הנפטר רוצה לתרום למוסד כלשהו על מנת לקדם מטרה החשובה בעיניו. במקרה שכזה, הדרך החידה להבטיח זאת היא באמצעות עריכת צוואה.

כתיבת צוואה לבד

כתיבת צוואה לבד בבית, וללא עזרתו של עו“ד מומחה לצוואות וירושות, נשמעת כמו דרך לחסוך בהוצאות. אך האמת שכתיבת הצוואה לבד היא אינה דבר מומלץ והיא פתח לבעיות ומחלוקות רבות לגבי התוקף המשפטי של הצוואה.

דוגמה לאחת הבעיות השכיחות היא שהמצווה אינו בקיא בשפה המשפטית. ובעוד כוונותיו ברורות עבורו, הניסוח יכול להיות פתוח לפרשנויות שונות וסביבן יתעוררו מחלוקות משפטיות.

איננו אומרים שצוואה שכזו אינה קבילה מבחינה משפטית. החוק מכיר בצוואה שכזו, אך גם קובע חוקים ברורים לגבי האופן ששיש לערוך אותה. כל תנאי בלתי חוקי, כל פרט שחסר או אפילו כתב יד לא ברור הם מקור לבעיות עתידיות.

כתיבת צוואה לבד
כתיבת צוואה לבד

סוגי צוואה

להלן 4 סוגי צוואות המוכרות בחוק:

צוואה בכתב יד – זהו המקרה של כתיבת צוואה לבד. כלומר צוואה אשר כולה נכתבה בכתב ידו של המצווה. לצד הבעייתיות שכבר הזכרנו, יש לציין תאריך בכל דף וגם לחתום ליד. חשוב להקפיד על ניסוח ברור שאינו משתמע לשני פנים וללא תנאים הסותרים את החוק. יש לזהות במפורש את היורשים עם פרטיהם האישיים, ולציין מה כולל העיזבון . מבין סוגי צוואה שונים, זוהי אינה המומלצת.

צוואה בעדים – צוואה בנוכחות עדים עדיפה על פני הכנת צוואה לבד. נוכחותם של העדים מחזקת את מהימנות הצוואה ומפחיתה את הסיכוי לטיעונים משפטיים לפסילת הצוואה. זוהי גם צוואה בכתב יד של המצווה, ורק הוא, אך היא דורשת גם את חתימתם של העדים.
תפקידם של העדים הוא לאשר כי המצווה הצהיר בפניהם כי זוהי צוואתו וחתם עלייה. על העדים לזהות את המצווה באמצעות תעודת הזהות שלו. אין בסמכותם להעריך את צלילות דעתו או את ניסוחי הצוואה. בפועל, גם במקרה זה עלולות להתעורר בעיות משפטיות רבות ושוב אנו רואים שישנו יתרון לעריכת צוואה באמצעות עו“ד מומחה לצוואות וירושות. כל אדם, תושב ישראל, יכול לשמש כעד בתנאי שהוא מעל גיל 18, בעל כשירות משפטית ומנטלית ואין לו אינטרס בתוכן הצוואה.

סוגי צוואות
סוגי צוואות

צוואה בפני רשות – מבין כל סוגי צוואה זוהי הצוואה המומלצת ביותר. צוואה זו נערכת בפני נציג של מערכת המשפט הישראלית: שופט, רשם, דיין בבית דין רבני או נוטריון. צוואה זו כרוכה בתשלום אגרה. צוואה בפני רשות יכולה להיות באמצעות אמירת הצוואה בעל פי לנציג הרשות או הגשתה בכתב. על המצווה להופיע באופן אישי בפני הרשות. במידה והמצווה מגיש צוואה בכתב, ואינו שולט בשפה זו, על נציג הרשות להביא מתרגם ולהקריא את הצוואה למצווה בשפה שהוא מבין.

צוואה בעל פה – חוק הירושה לוקח בחשבון גם מקרים בהם אדם נמצא על ערש דווי ואין באפשרותו לרשום צוואה אלא לומר אותה בעל פה. לצורך כך דרושים שני עדים העומדים באותם התנאים של צווה בפני עדים. על העדים לשום את הדברים ולהפקיד את הצוואה אצל הרשם לענייני ירושה בהקדם האפשרי. צווה שכזו היא אינה המצב האידאלי והיא גם יכולה להיות מקור לטענות לפסילת הצוואה.

עו"ד מומחה לצוואות וירושות

כפי שהבנתם, כתיבת צוואה לבד, כמו גם כל סוגי הצוואות הבעייתיים הם אינם פתרון מומלץ. תמיד רצוי להיעזר בעו“ד מומחה לצוואות וירושות. אתם מוזמנים לפנות למשרד עורכי דין זיו לוטנברג, בעל ניסיון של למעלה מ 15 שנים בתחום המשפטי. אצלנו תקבלו סיוע מקצועי בעריכת צוואה. עקבו אחרינו גם בפייסבוק.

עו"ד מומחה לצוואות וירושות
עו"ד מומחה לצוואות וירושות
עורך דין ייפוי כוח מתמשך

עו"ד זיו לוטנברג

משרד עו"ד זיו לוטנברג – בהתחייבות למחיר הטוב ביותר! יושר ללא פשרות. שירות אישי ומקצועי. מאות לקוחות מרוצים. מייסד המשרד עו”ד זיו לוטנברג, בעל תואר ראשון במשפטים LL.B ותואר ראשון בכלכלה (בהצטיינות) B.A, בעל רשיון עריכת דין משנת 2006, מחזיק בוותק ובניסיון של יותר מ-15 שנים בתחום המשפטי.

יצירת קשר מהיר
מאמרים

מאמרים נוספים

נגישות

ייעוץ ראשון חינם

עו"ד זיו לוטנברג 15 שנה ניסיון

רח' בר כוכבא 23, בני ברק
מגדל V-Tower
מיקוד:5126002

*ליווי של עורך דין מנוסה. אפשרות גם לקבל שירות בבית הלקוח
Call Now Button