עריכת צוואה

עריכת צוואה

במאמר הבא תקבלו את כל המידע על עריכת צוואה – איך עורכים צוואה, מתי נדרשת הכנת צוואה באופן עצמאי והאם ניתן לערוך צוואה ללא עורך דין.

הכול על עריכת צוואה

קיום רצונו של אדם הוא ערך עליון בתרבות המערבית כך לגבי ייפוי כוח מתמשך עלות מזערית וכך לגבי צוואות. עריכת צוואה היא הדרך הטובה ביותר לדאוג לחלוקת הירושה כרצונכם. בחוק הישראלי מוכרים 4 סוגי צוואות כשהאחראי עליהם הוא הרשם לענייני ירושה במשרד המשפטים. צוואה היא מסמך משפטי לכל דבר ועניין ולכן מומלץ שעריכת צוואה תהייה לפי הכללים המשפטיים והחוקיים שיתנו למסמך תוקף חוקי. אך למרות זאת יודגש כי החוק אינו מחייב צורת עריכה מסוימת או תוכן מסוים בצוואה, מה שכתבנו כתבנו כהמלצה בלבד. סוגי הצוואות המוכרות בחוק הן: צוואה בכתב יד, צוואה בעל פה בפני עדים, צוואה נוטריונית וצוואה בפני רשות. בעריכת צוואה ניתן לרשום קווים כלליים ומנחים או לחילופין לפרט באופן מדויק לגבי כל נכס וכל חפץ בעל ערך.

עריכת צוואה
עריכת צוואה אפשר אצלנו ואפשר ללא עורך דין

איך עורכים צוואה שנייה או איך מבטלים צוואה קודמת

ישנם המתלבטים איך עורכים צוואה או האם ניתן לבטל צוואה קודמת. התשובה היא שאין צורך כלל לבטל צוואה אלא פשוט לדעת איך עורכים צוואה, לערוך צוואה חדשה ובאופן אוטומטי היא תבטל את הצוואה הקודמת, שכן כאשר ישנם כמה צוואות של אדם אחד, האחרונה היא הקובעת. באופן כללי, לא בכל מקרה חובה לעשות צוואה, משום שהחוק כבר מגדיר את חלוקת הירושה לפי פרמטר של קרבה, ככל שישנם קרובי משפחה ורצונו של הנפטר עולה בקנה אחד עם החוק אין לו צורך לדעת איך עורכים צוואה. מתי כן צריך לערוך צוואה? לידועים בציבור חובה לעשות צוואת ירושה כדי לבטח את רצון המוריש לגבי בן הזוג הנותר.

איך עורכים צוואה
איך מבטלים או עורכים צוואה שנייה?

הכנת צוואה באופן עצמאי

כאמור החוק הישראלי מאפשר הכנת צוואה באופן עצמאי. למרות מה שכתבנו שכאשר אין למוריש בקשה מיוחדת החורגת מכללי החוק אין לו צורך בעריכת צוואה, במקרים הבאים מומלץ כן לעשות הכנת צוואה באופן עצמאי: במקרה שהמוריש מעוניין להוריש חלק מנכסיו לגופים שאינם קרובי משפחתו, לצדקה וכדומה, מומלץ לעשות צוואה עצמאית. כמו כן אם צריך להסדיר זכויות שימוש ברכוש לאחר מותו היורש יצטרך הוכחה שאכן הנכס שלו. גם לבן זוג גרוש או פרוד שאינו רוצה שהירושה תיפול לבן זוגו חשוב להכין צוואה. וכן בני זוג שנישאו בשנית ויש להם ילדים משני הנישואין, אם ירצה המוריש להעדיף חלק מהילדים על פני האחרים הוא זקוק להכנת צוואה באופן עצמאי. כמו כן אם הפקיד המנוח אצל האפוטרופוס הכללי ייפוי כוח מתמשך עדיף שהוא יערוך צוואה מפורשת ויבטא את רצונו אם להעדיף את מיופה הכוח בירושה או לא, וזאת כדי למנוע מריבות מיותרות בנושא.

הכנת צוואה באופן עצמאי
מתי יש צורך בהכנת צוואה באופן עצמאי מחוץ למסגרת החוק

צוואה ללא עורך דין

צוואה ללא עורך דין בכתב ידו של המוריש היא תקפה על פי חוק הירושה אם עליה רשום תאריך עריכתה גם היא בכתב ידו. גם צוואה ללא עורך דין שנחתמת בפני שני עדים היא תקפה כאשר עליה רשום התאריך של יום העריכה. צוואה ללא עורך דין יכולה להימסר בפני רשות דהיינו בפני נוטריון או בפני שופט, או בפני חבר בית דין או הרשם לענייני ירושות. וכמובן שצוואה הניתנת בעל פה המכונה צוואת שכיב מרע נעשית ללא עורך דין. אך למען האמת תמיד מומלץ לקבל ליווי וייעוץ של עורך דין ייפוי כוח מתמשך מומלץ, כדי להימנע מטעויות אפשריות. כגון טעויות של צוואה בכתב יד שהחתימה או התאריך מודפסות, מה שמבטל את התוקף החוקי של הצוואה. או לדוגמה נוכחות העתיד לרשת גם היא אינה אפשרית בעריכת צוואות. עורך דין טוב יודע גם כיצד למנוע טענות של אי כשירות או אי היות המוריש צלול בדעתו בעת כתיבת הצוואה – מצד המתנגדים לקיומה. אנו ממליצים לכם להתייעץ עמנו וליהנות מניסיוננו הרב בתחום.

צוואה ללא עורך דין
אפשר לערוך צוואה ללא עורך דין ואפשר גם אצלנו
עורך דין ייפוי כוח מתמשך

עו"ד זיו לוטנברג

משרד עו"ד זיו לוטנברג – בהתחייבות לשירות מקצועי הטוב ביותר! יושר ללא פשרות. שירות אישי ומקצועי. מאות לקוחות מרוצים. מייסד המשרד עו”ד זיו לוטנברג, בעל תואר ראשון במשפטים LL.B ותואר ראשון בכלכלה (בהצטיינות) B.A, בעל רשיון עריכת דין משנת 2006, מחזיק בוותק ובניסיון של יותר מ-16 שנים בתחום המשפטי.

יצירת קשר מהיר
מאמרים

מאמרים נוספים

נגישות
יצירת קשר
*ליווי של עורך דין מנוסה. אפשרות גם לקבל שירות בבית הלקוח

רח' בר כוכבא 23, בני ברק
מגדל V-Tower
מיקוד:5126002

פתיחה
1
שלום וברכה
שלום וברכה
איך אוכל לעזור?
Call Now Button