ביהמ"ש קבע כי המתווך זכאי לקבלת דמי תיווך למרות שלא עשה דבר פרט להצגת הדירה.

מאמר מאת עו"ד זיו לוטנברג

ביהמ"ש השלום בכפר סבא קיבל את תביעת המתווך וקבע כי אומנם המתווך לא עשה דבר פרט להצגת הדירה אך אלמלא כן לא היתה מגיעה הלקוחה לדירה ולכן חייבה לשלם דמי תיווך; אין התייחסות בפסק הדין למודעה "ללא תיווך" שפרסם המתווך.

בפס"ד של בית משפט השלום בכפר סבא (ת.א. 39138-11-17) נקבע כי הלקוחה תשלם דמי תיווך על דירה שהמתווך הראה לה למרות שטענה שאביה רכש בפועל את הדירה לאחר שביקר בה עוד לפני שהמתווך נכנס לתמונה.

פס"ד הוא קצר מאוד והוא לא עוסק בחלק מהשאלות העובדותיות אולם הרשם קבע כי שוכנע שאלמלא התובע (המתווך) ופעולתו לא היתה מגיעה הנתבעת עצמה לדירה מלכתחילה. "הטענה כי העסקה מומנה על ידי הוריה לא משנה מסקנה זו", כתב. בפס"ד לא היתה התייחסות לטענה כי במודעה שפרסם המתווך נכתב שהדירה מוצעת למכירה "ללא תיווך".

הלקוחה ערערה על פסק הדין לבית המשפט המחוזי ובו השופטת המליצה ללקוחה למשוך את ערעורה. היא נענתה, כך שהערעור לא נדון בפועל ולמעשה נדחה.

במקרה אחר, נקבע בפס"ד בנסיבות דומות החלטה הפוכה. באותו מקרה דחה הרשם תביעת מתווך לקבל 66 אלף שקל דמי תיווך בקשר לעסקת רכישת נכס בהוד השרון. הרשם קבע בין היתר כי המתווך לא צלח את מבחן מידת האינטנסיביות של פעולותיו, שכן הוא אישר שלא עשה דבר לבד מהצגת הנכס לנתבע, לאחר פרסום המודעה. לכן קבע שהוא לא זכאי לדמי תיווך.

במקרה הנוכחי לעומת זאת הרשם כתב גם כן כי "התובע אישר כי לא עשה דבר, למעשה, לבד מהצגת הנכס לנתבעת" אך כתב כאמור כי שוכנע שאלמלא המתווך ופעולתו לא היתה הלקוחה מגיעה בעצמה לדירה מלכתחילה ולכן היא חויבה בתשלום דמי תיווך מלאים .

עורך דין ייפוי כוח מתמשך

עו"ד זיו לוטנברג

משרד עו"ד זיו לוטנברג – בהתחייבות למחיר הטוב ביותר! יושר ללא פשרות. שירות אישי ומקצועי. מאות לקוחות מרוצים. מייסד המשרד עו”ד זיו לוטנברג, בעל תואר ראשון במשפטים LL.B ותואר ראשון בכלכלה (בהצטיינות) B.A, בעל רשיון עריכת דין משנת 2006, מחזיק בוותק ובניסיון של יותר מ-15 שנים בתחום המשפטי.

יצירת קשר מהיר
מאמרים
Call Now Button
נגישות

ייעוץ ראשון חינם

עו"ד זיו לוטנברג 15 שנה ניסיון

רח' בר כוכבא 23, בני ברק
מגדל V-Tower
מיקוד:5126002

*ליווי של עורך דין מנוסה. אפשרות גם לקבל שירות בבית הלקוח